Rhédey Klaudia grófnő a székelyföldi Erdőszentgyörgyön született 1812-ben. Házassága révén Teck hercegnéja, kreált címén Hohenstein grófnő, a mai brit Windsor uralkodóház egyik ősanyja, így II. Erzsébet brit királynő ükanyja.
Rhédey grófnő egy farsangi bálon ismerkedett meg Sándor Pál Lajos württembergi herceggel (1804-1885), aki 1817 óta - az apja halála utána - az ősi Teck hercege címet is viselte, mint egyedüli férfi utód. A herceg legidősebb nővére, Mária Dorottya hercegnő (1797-1855) Habsburg József magyar nádor negyedik felesége volt 1819 óta.
A bál után a herceg kérőként jelentkezett Rhédey Lászlónál, aki azonban elutasította a kérőt azzal az indokkal, hogy nem tud magyarul, és mert a házasság a Rhédeyek számára rangol aluli. A szerelem azonban legyőzte az akadályokat: Sándor herceg rövid időn belül megtanult magyarul és 1835. május 2-án össze is házasodtak.
A württembergi uralkodócsalád törvényei szerint a királyi család hercegi rangú tagja nem vehetett feleségül alacsonyabb, grófi származású leányt. Sándor herceg és Rhédey grófnő házassága rangon alulinak (morganatikusnak) minősült, ezért a herceget kizárták a württembergi trónöröklésből. A király Klaudia hercegnének az örökletes Hohenstein grófnő címet adományozta, gyermekeik és utódaik ezt a címet viselték.
Gyermekeik:
- Klodin (1836-1894), Hohenstein grófnője
- Amália (1838-1893), Hohenstein grófnője
- Ferenc (1837-1900), Teck hercege - aki 1866-ban elvette feleségül Mary Adalaide brit hercegnőt, Cambridge hercegnőjét (1833-1897), III. György brit király unokáját -> leányuk, Mária brit királyné -> fiai: VIII. Eduárd brit király & VI. György brit király, II. Erzsébet brit királynő apja
1841. október 1-jén a várandós Klaudia Pettau-ban (ma Ptuj, Szlovénia) hunyt el. Halálának körülményeiről több változat is fennmaradt.
Utolsó kívánsága szerint koporsóját hazaszállították Erdőszentgyörgybe. A grófnőt abban a templomban temetették el, ahol majd 30 évvel ezelőtt megkeresztelték.
Sírja fölé unokája, Mary Victoria tecki hercegnő 1905 májusában - már az angol trónörökös, György herceg (a jövendő V. György brit király) feleségeként - márvány emléktáblát állítatott, amely ma is látható.
II. Erzsébet brit királynő, Rhédey Klaudia ükunokája |
Mivel II. Erzésbet királynő ükanyja Rhédey Klaudia magyar grófnő, ezért Károly herceg maga is büszkén vallja, hogy ő harmincketted részben magyar. Maga Károly herceg is büszkélkedett a magyar kapcsolattal 2010-es látogatáskor.
Tisztelete jeléül pár szót magyarul is elmondott. Pohárköszöntőjét ezekkel a szavakkal kezdte: "elnök úr, hölgyeim és uraim", majd így zárta: "a magyar és brit nép közti barátságra". A walesi herceg elmondta: "Különleges kapcsolat fűz Magyarországhoz, hiszen egyharmincketted részeben magam is büszkén magyarnak vallhatom magam ük-ük-üknagyanyám, Rhédey grófnő révén."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése